в означеннях
Тлумачення, значення слова «механічний»:

МЕХАНІ́ЧНИЙ, а, е.

1. Стос. до механіки (у 1 знач.); пов'язаний з процесами та явищами, які вивчає механіка. В паровозі (і взагалі в паровій машині) теплова енергія перетворюється в механічну; при цьому виконується робота — паровоз рухається і тягне за собою вагони (Наука і життя, 1, 1957, 17); Для атомної промисловості і реактивної техніки потрібні матеріали, які при температурах близько 1000 градусів за Цельсієм мали б високі механічні якості (Наука і життя, 2, 1958, 11); Ось мигнуло щось перед очима — жовте, кругле, дрібненьке... Невже філоксера?.. Ні, то не філоксера, то від механічної у разки напухла мочка... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 207); Механічний рух.

2. Те саме, що механістичний. Фізики вважали [до кінця XIX ст.], що механічна картина є єдино можливою науковою картиною світу (Вісник АН УРСР, 4, 1957, 3);
//  перен. Який не враховує складності та своєрідності явищ, не проникає в їх суть; поверховий. Марксизм-ленінізм вимагає творчого застосування загальних принципів соціалістичної революції і соціалістичного будівництва залежно від конкретних історичних умов кожної країни, не допускає механічного копіювання політики і тактики комуністичних партій інших країн (Деклар. наради.., 1957, 13).
Механічний матеріалізм — те саме, що Механістичний матеріалізм (див. механістичний). Механічний, метафізичний матеріалізм чудово уживається в усіх його проявах з ідеалізмом і різновидностями релігії — антропоморфізмом, анімізмом і т. д. (Фізіологічний журнал, VI, 4, 1960, 453).

3. Стос. до механізмів (у 1 знач.); який діє або здійснюється за допомогою механізмів. Повзуть задумано гармати на механічному ходу (Володимир Сосюра, II, 1958, 442); Для перевозки овочів та фруктів широко впроваджуються спеціальні поїзди і секції з механічним охолодженням (Радянська Україна, 6.III 1961, 2).

4. Який має безпосереднє відношення до виготовлення або ремонту машин і механізмів. Ось уже третій місяць, як Олександр працює на механічному заводі (Петро Панч, II, 1956, 253); Механічна майстерня; Механічний цех;
//  у знач. ім. механічна, ної, жін. Майстерня, в якій виготовляють або ремонтують машини і механізми. Механічна. У ритмі з руками поспішають машини (Володимир Сосюра, I, 1957, 490).

5. перен. Не пов'язаний із свідомістю, який виконується без участі волі людини; несвідомий, автоматичний, машинальний. Ремісники, змушені спеціалізуватися на одній, механічній, звичайно посидющій роботі ..день у день, тиждень за тижнем і рік за роком, тратять еластичність духу, енергію (Іван Франко, IV, 1950, 208); Таубенфельд став перед нею. — Уявіть, що ви не полонена. — .. Я не хочу завдавати собі душевних мук, — тоном механічного повтору одмовила Марія (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 132); Тільки на основі внутріпартійної демократії може бути розгорнута критика і самокритика і зміцнена партійна дисципліна, яка повинна бути свідомою, а не механічною (Статут КПРС, 1961, 14).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 696.

Коментарі (0)