в означеннях
Тлумачення, значення слова «олія»:

ОЛІ́Я, ї, жін.

1. Рідка жирова речовина, яку добувають з деяких рослин (переважно з їх насіння або плодів). У діжі, що так несподівано стала йому в пригоді, було більше як до половини синьої, густо на олії розведеної фарби (Іван Франко, IV, 1950, 92); А якої тільки олії нема в нас! І соняшникової, і льняної, і конопляної, і з рапсу, і з кользи, і з рижію, і з маку (Михайло Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 144); Смерекова олія являє собою безколірну рідину з приємним запахом хвої (Підручник дезинфекції, 1953, 188);
//  Харчовий продукт, який добувають з насіння або плодів деяких рослин (перев. соняшнику). Коли не забредеш к Мірошнику, бувало, У його є і хліб, і сіль, і сало..; У п'ятницю — просіл, з олією блинці [млинці] (Євген Гребінка, I, 1957, 69); Михайло в мисочку налив олії і сіллю потрусив. Став хліб краяти (Андрій Головко, I, 1957, 146).
 Бити (збити і т. ін.) олію — добувати олію з рослинних плодів або насіння. — Гвинт наче й не велика штука, а без нього олії не зіб'єш (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 207).
Ефірна олія див. ефірний.
Вибити олію кому; Видавити олію з кого — побити кого-небудь. — Получиш добру халазію, Він видавить з тебе олію, От тілько йще тут побарись (Іван Котляревський, I, 1952, 81); Мати олію в голові — мати розум, здоровий глузд; бути розумним. Кузьма .. стає кумом королю: має що випити, має чим закусити, має гроші і навіть уже перші чоботи справив, а на другі купив юхти. От як може чоловік жити, коли має олію в голові! (Михайло Стельмах, II, 1962, 315).

2. спец. Олійна фарба. На початку тридцятих років Анатолій Петрицький здійснив дві великі серії портретів діячів української радянської культури, одну в олії, другу в акварелі (Літературна Україна, 19.II 1965, 4); Георгій Васильович [Курнаков] створив серію робіт олією на лінолеумі (Мистецтво, 6, 1965, 20).

3. заст. Мастило. На мить Андрієві ніздрі вхопили знайомий запах олії, пари, сухого жару вогняної печі (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 90).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 690.

Коментарі (0)