в означеннях
Тлумачення, значення слова «олива»:

ОЛИВА, и, жін.

1. Вічнозелена субтропічна рослина родини маслинових з їстівними плодами, з яких одержують харчову і технічну олію; маслина. При самому березі голі, дикі, сіро-червоні скелі, далі узгір'я, поросле буйними зеленощами: лаврів, магнолій, олив, кипарисів і т. ін., цілий гай (Леся Українка, I, 1951, 157); Скрізь — пооранії ниви. Із землі ростуть зілля; Плід готується в оливи (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 59);
//  Плід цієї рослини.

2. Нижчий ґатунок олії, який добувається з плодів цього дерева гарячим пресуванням і використовується для освітлення (перев. у лампадах), для змащування чого-небудь і т. ін. Дід Григорій, змастивши голову оливою з лампадки, пішов на кладовище до свого небіжчика-побратима (Олександр Довженко, I, 1958, 75).
Доливати (долити) оливи до огню (в огонь), рідко — те саме, що Підливати (підлити) масла у вогонь (див. масло). Вибух явного повстання на Угорщині долив оливи до огню і прискорив катастрофу (Іван Франко, III, 1950, 323).

3. заст., рідко. Мастило. Звільна й легко порушилось могутнє колесо на своїй шліфованій і змащеній оливою осі (Іван Франко, VI, 1951, 254); Одно тільки виразно ясніє у пітьмі: одрізані пальці Андрія. Три жовтих цурпалки, в оливі, з прилиплим піском (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 105).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 688.

Коментарі (1)